Poldrack w Wyborczej, 27.01.23

Kasper Kalinowski 2023-01-27, zrobił wywiad “Popukamy cię w głowę” z okazji wydania książki “Nauka czytania w myślach” Russella Poldracka.
Warto przeczytać, chociaż to samo można znaleźć w moich wykładach dla pierwszego roku kognitywistyki.

Trochę mnie zdziwiła odpowiedź “Jak blisko odpowiedzi na pytanie o działanie mózgu jesteśmy na początku 2023r”. Poldrack odpowiedział “Blisko. W tym sensie, że coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że się od niej oddalamy”. Czyli co roku bliżej, ale dalej?

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Kognitywistyka, Świadomość and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Poldrack w Wyborczej, 27.01.23

  1. Piotr says:

    Czy to początek świadomych maszyn?

  2. Piotr says:

    wduch: Trochę mnie zdziwiła odpowiedź “Jak blisko odpowiedzi na pytanie o działanie mózgu jesteśmy na początku 2023r”. Poldrack odpowiedział “Blisko. W tym sensie, że coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że się od niej oddalamy”. Czyli co roku bliżej, ale dalej?

    Wydaje mi się, że tę wypowiedź można interpretować na najróżniejsze sposoby. Choć możemy mieć coraz bardziej dokładne modele mózgu, to wciąż stawiać pytania w ramach ich sposobu funkcjonowania. Myślę, że to wszystko zależy od oczekiwań i pytań, jakie stawiamy. Wielu wierzy, że kwestia mózgu jest tak złożona, iż nigdy nie da się jej zgłębić. Dla mnie sprawa jest prosta. Zrozumieć mózg to zbudować działający fizyczny model wykazujący takie same funkcje. Oczywiście rzeczywistość można rozpatrywać na nieskończenie wiele sposobów, ale to nie znaczy, że nie możemy zrozumieć ogólnych zasad, bo jakiś zły mur nam zabroni.

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s