Strategia AI

Mamy kolejne spotkanie na wysokim szczeblu na temat strategii AI, a będzie tych spotkań więcej. Ministerstwo Cyfryzacji: 9 listopada br. organizujemy ogólnopolską konferencję pt. „Sztuczna Inteligencja – Polska 2118”, podczas której zaprezentujemy m.in. wyniki naszych prac, ale też chcielibyśmy przeprowadzić szeroką debatę dotyczącą tego zagadnienia. W panelu jest 5 wiceministrów z różnych resortów. Zapewne powstanie międzyresortowy program zamawiany, a plany mamy na 100 lat.

Czy mamy jednak szanse w globalnej konkurencji? W bogatej Holandii, która ma naprawdę dobrą informatykę, piszą:

AI braindrain threatens ‘new generation of scientists’ – DutchNews.nl

90% absolwentów programów AI pracuje w firmach a na uczelniach nie ma kto uczyć. Pozostałe 10% najlepszych ściąga Massachusetts Institute of Technology. W samym Amsterdamie 700 students chciało zrobić magisterium z AI ale było 200 miejsc. Ile mamy w całej Polsce absolwentów w tym obszarze? Czy Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedzialne za strategię AI w Polsce zajmie się kształceniem?

Demis Hassabis  założył w 2010 roku Deep Mind, w 2014 roku Google kupił firmę za 500 mln $. W ostatnich artykułach pisze “czemu AI potrzebuje neuronauk”.
Wspomniałem o tym w ostatnim referacie, Artificial intelligence and neurocognitive technologies. PP-RAI 2018, Polish Collaboration for Development of Artificial Intelligence, Poznań 18-19.10.2018.

Ile grup zajmuje się AI/neuro w Polsce? Laboratorium Neurokognitywne, które założyłem parę lat temu, i kto jeszcze?

 

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Sztuczna Inteligencja. Bookmark the permalink.

2 Responses to Strategia AI

 1. Student says:

  Szanowny Pani Profesorze,
  Czy konferencja będzie otwarta, tzn. czy jako student (Kognitywistyka, 2 rok) będę mógł wziąć w niej udział?
  Z poważaniem

  • wduch says:

   To jest przede wszystkim konferencja dla ludzi biorących udział w przygotowaniu strategii (były 4 zespoły zajmujące się różnymi aspektami strategii) oraz przedstawicieli zainteresowanych firm. Obawiam się, że rejestracja jest za zaproszeniami, ale nie ja jestem jej organizatorem, zawsze można spróbować. Po konferencji spodziewamy się materiałów podsumowujących. Również po naszym zjeździe PP-RAI (https://pp-rai.cs.put.poznan.pl/) wysłaliśmy podsumowanie do Min. Cyfryzacji i MNiSW.

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s