Wolna wola i filozofia informacji

Pytanie: Przygotowuję właśnie pracę licencjacką, w której zamierzam przybliżyć kwestię dwupoziomowego modelu podejmowania decyzji (jak u W. James’a) czy też tego, co Pan Profesor nazywa “probabilistycznym determinizmem społecznym”. W związku z powyższym mam prośbę. Czy mógłbym liczyć na polecenie jakiejś literatury polsko- lub anglojęzycznej w tym temacie? Posiadam w zasadzie jedynie to, co napisali James oraz Doyle…

Odpowiedź: Doyle ma rozbudowaną stronę z literaturą:

http://www.informationphilosopher.com/books/

oraz 3 kolejne książki a w nich bardzo wiele odnośników do innych prac. Można też w Google Scholar prześledzić cytowania jego publikacji.

Wpadłem na ten pomysł nie znając jego prac, wiec nie cytowałem go pisząc:

Duch W. (2010) Czy jesteśmy automatami? Mózgi, wolna wola i odpowiedzialność.  Rozdz. 8, str. 219-264, Na ścieżkach neuronauki. red. P. Francuz, Lublin: Wydawnictwo KUL.

Książki Boba Doyle’a zostały wydane w ostatnich latach (2011, 2016), nie są jeszcze szeroko znane.  W wykładach zamieszczonych na jego stronie omawia ogromnie szeroki zakres materiału, od fizyki po metafizykę, jego ujęcie od strony filozofii informacji rozwiązuje wiele problemów ale wymaga głębszego przemyślenia.

Podsumowując:
In our model, thoughts are freely generated. Actions are adequately
determined by the agent. Thoughts are free. Actions are willed.

Problem jak można tu zauważyć to: myśli pojawiają się spontanicznie, mogą się pojawiać różne, ale ich zakres jest ograniczony przez wiedzę danej osoby, jak i czas poświęcony na przemyślenia przed podjęciem decyzji. Pojawia się możliwość wyboru, ale jest ona ograniczona. Doyle tego nie omawia.

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Kognitywistyka, wolna wola and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Wolna wola i filozofia informacji

  1. Amon says:

    Podobne stanowisko proezenyuje wspomniana uprzednio książka Świadomość? Alez to bardzo proste. Jest tam cały rozdział poswiecony woli systemu, gdzie mówi się, ze system lub autonomiczny agent ma pewną, ograniczoną swobodę podejmowania decyzji, ale jego wolna nie jest wolna, bo jest ograniczona stanem podświadomości. Czy wasze stanowiska są zgodne?

    • wduch says:

      Książka jeszcze do mnie nie dotarła ale sądząc z opisu tak to własnie jest. Może nie nazwał bym tego podświadomością, bo nie chodzi o tylko o procesy w tle, ale potencjalnie dostępne stany pamięci, które mogą się pojawić w nauczonej sieci w określonym kontekście. Mechanizm jest ogólny, tak jak w przypadku modeli kreatywności, nad którymi pracowaliśmy z doktorantem: mamy wytrenowaną sieć, w niej pojawiają się różne aktywacje, których prawdopodobieństwo zależy od tego, czego się sieć wyuczyła, a następnie selektywnie rozpoznawane są te najciekawsze, które mają wiele skojarzeń do istniejącej wiedzy. To działa całkiem dobrze i nazywa się modelem BVSR, Blind Variation, Selective Retention. To co nas ogranicza to wiedza, potencjalnie dostępne stany skojarzeniowe. Jeśli wiedza jest ograniczona to i nasze skojarzenia, nasze myśli i nasza wolność jest ograniczona. Mówiąc najprościej, myślenie i podejmowanie decyzji to proces wynikający z neurodynamiki zależnej od procesów w sieciach naszego mózgu.

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s