Istota świadomości

23.09.2017, sobota, g. 17:00
XXI Festiwal Nauki w Warszawie,
Debata główna: Istota świadomości, moderator prof. Bogdan Lesyng
Aula Starej Biblioteki UW, Warszawa.
Prof. Piotr Durka, Włodzisław Duch, Robert K. Filipkowski i Wojciech Maksymowicz.

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Świadomość. Bookmark the permalink.

13 Responses to Istota świadomości

 1. Patryk says:

  Czyli mówiąc w prost eksperyment myślowy Schrodringera nie jest możliwy do przeprowadzenia w rzeczywistości, bo wyemitowana cząstka podczas rozpadu promieniotwórczego w momencie zarejestrowania przez detektor skolapsuje swój stan kwantowy i już nie można mówić w tym momencie, że kot jest jednocześnie żywy albo martwy tylko, że jest martwy bez względu na to czy ktoś na zewnątrz pomieszczenia o tym wie czy nie. Czy dobrze to rozumiem?
  Jakoś w necie nie znalazłem takiego jednoznacznego wyjaśnienia tego eksperymentu.

  • wduch says:

   Tak, gdyby był możliwy to by go dawno zrobili … efekty kwantowe naprawdę trudno zaobserwować, desynchronizacja je szybko wygasza nawet dla większych cząsteczek, o komórkach czy kotach nie wspominając.

   • Patryk says:

    “Tak, gdyby był możliwy to by go dawno zrobili …”
    Nie bardzo tylko sobie potrafię wyobrazić jak taki eksperyment (gdyby to oczywiście było możliwe tzn. nie zachodziłaby dekoherencja) miałby wyglądać? Ktoś miałby próbować zaobserwować kota zarówno żywego jak i martwego jednocześnie? Obserwować interferencję tych stanów, czy może powtarzać taki eksperyment z wieloma kotami aby wyliczyć prawdopodobieństwa się tych stanów?…

   • wduch says:

    Nie ma potrzeby powtarzania bo umiemy wyliczyć prawdopodobieństwa zdarzeń kwantowych. Jeśli funkcja falowa opisuje naszą wiedzę o świecie to interpretacja jest prosta – nie wiemy co się zdarzyło, ale jak zajrzymy to się dowiemy i nasza niepewność zostaje zredukowana przez obserwację. Kot może być żywy lub martwy, nie ma problemu z obiektami, dla których nie da się utrzymać koherencji, czyli nie da się odwrócić nieodwracalnych procesów. Rozbite jajko nie ma szans by się na powrót scalić. Zimny kot nie ożyje. Ale dla cząstek takich jak elektrony a nawet małe chemiczne cząsteczki jest to możliwe, więc można konstruować eksperymenty z interferencją. Jeśli mamy cząsteczki lub atomy w temperaturze bliskiej zera bezwzględnego możemy z nich utworzyć makroskopowy kondensat Bosego-Einsteina (co robią koledzy u nas w piwnicy), który zachowuje się dziwnie – mamy nadprzewodnictwo, efekt Josephsona, nadciekłość.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Macroscopic_quantum_phenomena
    Sam się jednak tym nie zajmuję więc lepiej pytać ekspertów.

 2. Dariusz says:

  Cytat:
  „Myślę, więc jestem”. Co po 400 latach rozwoju nauki i technologii możemy powiedzieć o słynnym cytacie filozoficznym Kartezjusza? Czym różni się świadomość ludzi i zwierząt? Czy stan śpiączki całkowicie wyłącza naszą świadomość? Czy możemy śledzić ludzkie myśli z wykorzystaniem interface’ów mózg-komputer? Czy nauki ścisłe mogą formalnie opisać stan świadomości?”.

  Zapowiada się bardzo interesująco. Czy czytelnicy bloga mogą liczyć na jakiś stenogram / nagranie?

  • wduch says:

   Nie wiem, ostatnio wszystko jest filmowane i wystawiane na YouTube, więc może i to będzie. We wtorek mieliśmy ekipę z TVP, program o spin-offach, szczególnie naszym zajmującym się dyskalkulią, prowadzi to Petros Psyllos.
   Tydzień temu była u nas IV Międzynarodowa Konferencja “Ku standardom w opiece nad pacjentem w śpiączce”. Wystawiłem z tej okazji referat “Perspective on disorders of consciousnes“. Być może stymulacja wzgórza mózgu nie jest najlepszą drogą do wybudzenia pacjentów, kluczową rolę wydają się odgrywać nie struktury związane z percepcją, ale z ruchem (jądra podstawy mózgu, szczególnie gałka blada). Myśl, strumień świadomości, to też rodzaj ruchu w przestrzeni mentalnej, powstających jako rezultat sekwencji aktywacji synchronizujących się ze sobą różnych struktur mózgu.

   • Dariusz says:

    Cytat:
    „Nie wiem, ostatnio wszystko jest filmowane i wystawiane na YouTube, więc może i to będzie”.

    Będę temat śledził. Czy może być coś ciekawszego. 🙂

    Cytat:
    „Myśl, strumień świadomości, to też rodzaj ruchu w przestrzeni mentalnej, powstających jako rezultat sekwencji aktywacji synchronizujących się ze sobą różnych struktur mózgu”.

    Być może zamieściłem na blogu zbyt dużo opisów związanych z odczuciami osobistymi, ale też przy okazji zrelacjonowałem wypowiedzi osób, którym ufam. Jeszcze coś ad vocem. Mężczyzna w wieku 40 lat opowiedział mi historię ze swojego dzieciństwa. Potrącony przez samochód przebywał w śpiączce (tak przynajmniej twierdził jego dziadek), lecz cały czas odczuwał „przytomność”. Pan A. zanurzony w „jasnej mgle” doświadczał spokoju oraz wiedział, iż jest sobą. Czas jakby nie istniał. W odpowiedzi na moje zapytania nie potwierdził skojarzeń związanych np. z rodzicami. Nie pamiętał innych danych identyfikujących tożsamość.
    Powyższe jakby koresponduje z cytowaną wyżej wypowiedzią Profesora…(?).

    Ponad 10 lat temu moja żoną ukończyła podyplomowe studia z etyki. Podczas „luźniejszego” wykładu usłyszała, że mózg może umierać długo (około 20 minut). Tak przynajmniej twierdził doświadczony pracownik pewnego szpitala. Wiem, wiem – nie ma na to dowodów naukowych. Jednak słuchacze wspomnianego szkolenia zostali uczuleni na dość istotną kwestię: Z powodów etycznych warto ważyć słowa prowadząc kontrowersyjne rozmowy w obecności ludzi „zmarłych”.
    Na marginesie – dr Sam Parnia jakby udowodnił, że świadomość może trwać nawet 3 minuty po zatrzymaniu akcji serca (eksperyment Aware).

   • wduch says:

    Określenie stopnia świadomości w śpiączce o różnej głębokości i powiązanie z odczuciami subiektywnymi nie jest proste. Pod jedną nazwą kryją się bardzo różne stany. Słuch może funkcjonować długo i możemy zapamiętywać jakieś wrażenia podczas gdy inne procesy i zdolności kojarzeniowe zanikną. Hipokamp pomaga zapamiętać ale po wybudzeniu możemy odnosić nasze przeżycia do minionego czasu, chociaż nie wiemy, czy są one rekonstruowane przez aktywny mózg ze śladów pamięci, a więc czy były świadomie przeżywane w czasie śpiączki, czy tylko się nam tak wydaje. Mózg bez przerwy, na podstawie niewielkiej ilości danych zmysłowych, tworzy bogatą rzeczywistość wewnętrzną. Jeśli coś sobie przypominamy, możemy mieć wrażenie, że to są nasze przeżycia a nie tylko zapis i odtwarzanie. Trochę jak z filmem, można go odtworzyć i oglądać, ale w czasie zapisu informacja po prostu jest zapamiętywana, odtwarzanie to osobny proces. Oczywiście analogia jest ułomna, bo odtwarzanie filmu jest pasywne, gdyby taką informację odtwarzał jakiś mózgopodobny system, mający rozliczne skojarzenia z odtwarzanym materiałem, to rónież mógłby uznać, że jest to zapis jego wewnętrznych stanów, a nie tylko rekonstrukcja.

   • Dariusz says:

    Profesor napisał:
    „Hipokamp pomaga zapamiętać ale po wybudzeniu możemy odnosić nasze przeżycia do minionego czasu, chociaż nie wiemy, czy są one rekonstruowane przez aktywny mózg ze śladów pamięci, a więc czy były świadomie przeżywane w czasie śpiączki, czy tylko się nam tak wydaje”.

    Nieskromnie napiszę, że nieco spodziewałem się powyższej wypowiedzi. Mam jeszcze „smaczek”. Zdradziłem kiedyś, iż pracuję z różnymi grupami ludzi, także osobami niepełnosprawnymi. Wysłuchałem i wysłuchuję gros interesujących relacji. Pewien młody człowiek wręczył mi dokumenty z historią własnej choroby. Choć nie jestem lekarzem, to szybko zauważyłem jak niewiele dzieliło go od śmierci. Wspomniany na skutek wypadku samochodowego (plaga!) doznał dotkliwych obrażeń. Potrzebny okazał się transport do najlepszego ośrodka medycznego w województwie. Ponad wszelką wątpliwość poszkodowany trwał w śpiączce. W czasie niedawnej dyskusji uporczywie pytałem rehabilitanta o jakiekolwiek wspomnienia z tamtego okresu. Bez skutku. Jednak po czasie moja determinacja została „nagrodzona”. Przywołana została wypowiedź matki. Kobieta nie odstępowała syna w okresie śpiączki i często do niego mówiła. W pewnym momencie zauważyła, że ten płacze…
    Choć łzawienie w określonych sytuacjach stanowi odruch, to w powyższym przypadku musiał zaistnieć jakiś czynnik świadomy. Inną sprawą jest, że nie wszystko musimy pamiętać.

   • Sebastian says:

    Wiem, że to o czym tu piszę to trochę ni z gruszki ni z pietruszki ale prosiłbym żeby zechciał pan odnieść się do tego tekstu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poczucie_w%C5%82asnej_warto%C5%9Bci
    Moje mieszane uczucia budzą zwłaszcza wynurzenia wiążące poczucie własnej wartości z konsumpcjonizmem. Wiem, że w necie można znaleźć wiele subiektywnych tekstów i trzeba patrzeć na nie przez palce ale to w końcu wikipedia… dlatego zwracam się z tym do pana jako osoby nieprzeciętnie inteligentnej i z ogromnym doświadczeniem życiowym. Przepraszam za ten wpis i z góry dziękuję za udzieloną mi pomoc w ocenie powyższego.
    Pozdrawiam

   • wduch says:

    Jestem ostatnio mocno zapracowany, trudno znaleźć chwilę czasu by zajrzeć na blog. Psycholodzy z UJ, którzy u nas dzisiaj wygłaszali referaty, kończyli informatykę lub matematykę i to co robią jest nieco bardziej solidną nauką (bliżej neuronauk niż klasycznej psychologii) niż rozważania na temat poczucia własnej wartości, bo to jest trudne do określenia. Artykuł nie jest najlepszy i skupił się tylko na relacji pomiędzy niskim poczuciem własnej wartości rekompensowanym przez zakupy. Na pewno takie efekty daje się zaobserwować, postawa “stać mnie na to”, “zastaw się a postaw się” jest spotykana. Sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana i np. żądza władzy u osób o niskim poczuciu wartości, chęć poniżania innych, może poprawiać samopoczucie. Angielska wersja artykułu na ten temat jest bardziej obszerna i porusza kilka innych aspektów.

   • Patryk says:

    Tak mi się jeszcze taka może niezbyt mądra myśl nasunęła i jako laik z góry przepraszam za zawracanie głowy ale mnie nurtuje ten problem. Mianowicie napisał pan kiedyś na tym forum, że idea Penros’a odnośnie procesów kwantowych w mózgu jest zupełnie bez sensu ponieważ w tak dużym i gorącym obiekcie muszą definitywnie zachodzić procesy dekoherencji funkcji falowych i taki “mózg kwantowy” nie mógłby działać.
    Przypomniał mi się jednak eksperyment myślowy z kotem Schrödingera, pokazujący, że nawet duże obiekty takie jak kot, a nawet badacz obserwujący kota może być w nieokreślonym stanie kwantowym do momentu aż się nie wejdzie do pomieszczenia i tego nie sprawdzi. Czy coś z tym eksperymentem myślowym jest nie tak, że nie można mózgu jako całości traktować jakby był w stanie kwantowym?

   • wduch says:

    A jak wejdę do pomieszczenia to kot nagle padnie bo mu się funkcja falowa skolapsowała, czy może będzie już dawno zimny leżał? A jak na mnie ktoś nie spojrzy to też nie będzie wiadomo w jakim jestem stanie dopóki się obserwatorowi funkcja falowa nie skolapsuje? W świecie makroskopowym zachodzą nieodwracalne procesy niezależnie od tego czy ktoś świadomy na to patrzy czy nie. To co się stosuje do cząstek elementarnych, niekoniecznie ma sens do dużych obiektów, które zachowują się klasycznie. Neuron jest takim dużym obiektem. Bardzo trudno jest wytworzyć efekty kwantowe nawet w dobrym laboratorium. Nie mogę sie jednak tu rozpisywać o interpretacji mechaniki kwantowej. Polecam artykuł o dekoherencji,
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekoherencja_kwantowa
    W angielskiej wersji jest bardziej szczegółowy. To proces, który powoduje, że opis za pomocą funkcji falowych dla dużych obiektów przestaje mieć sens, pojawiają się stany mieszane, brak koherencji i brak specyficznych efektów kwantowych.

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s