Tydzień Mózgu

Polecam naszą stronę Tygodnia Mózgu, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu od mojego wykładu w Centrum Nowoczesności Młyny Wiedzy. Co prawda to tylko 3 dni a nie cały tydzień, ale za to z pokazami. Można się na nie zapisywać na stronie poniżej.

http://www.bawtorun2016.pl/

Przy okazji udzieliłem wywiadu dla TVP Bydgoszcz, Rozmowy Dnia

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Kognitywistyka. Bookmark the permalink.

5 Responses to Tydzień Mózgu

 1. Witam
  Ostatnio w internecie krąży taki news http://innemedium.pl/wiadomosc/naukowcy-potrzebuja-jeszcze-okolo-roku-aby-przywracac-do-zycia-ludzi-z-zaswiatow
  Czyli w skrócie mówiąc jakaś firma ma opracować technologię za pomocą której jest w stanie odwrócić śmierć mózgu.
  Według mojej skromnej wiedzy jest to zwykły pic na wodę. Ponieważ przywrócenie człowieka do życia nie jest takie proste i żadna obecnie technologia tego nie umożliwia. Poza tym żeby przywrócić kogo do życia trzeba najpierw zlikwidować przyczyny a nie skutki.
  Czyli firma jedynie chce się wypromować i nic więcej.
  A jakie jest zdanie pana profesora? Czy za 50-100 lat jest to prawdopodobne?

  • wduch says:

   Przejrzałem sporo stron projektu ReAnima (http://reanima.tech/) ale są tam same ogólniki i ani słowa jak chcą dokonać regeneracji mózgu i przywrócić go do życia. W artykułach prasowych jeszcze gorzej, wywiad z Pastorem też nic nie mówi. Na czym mają polegać eksperymenty na które dostali zgodę?
   Można sobie wyobrazić pewną zmianę definicji śmierci mózgu: dopóki nie zajdzie nieodwracalne uszkodzenie neuronów teoretycznie można by przywrócić ich funkcje. Robi się to z głęboką stymulacją mózgu w śpiączce, ale neurony są wówczas nadal aktywne, tylko nie powstają spójnie, zsynchronizowane stany odpowiadające za percepcję lub procesy mentalne. Jeśli zaniknie aktywność neuronów w ciągu paru minut w komórkach zajdą nieodwracalne zmiany. Można pewnie jakoś przedłużyć ten okres, np. obniżając temperaturę. Definicja śmierci zrobi się przez to rozmyta, moment nieodwracalnej śmierci będzie trudno uchwytny. Do pewnego stopnia tak już jest i teraz, bo można utrzymać przy życiu osoby, które są długo w śpiączce i czasami udaje się je wybudzić. Kiedyś po zatrzymaniu akcji serca człowiek umierał a teraz są techniki reanimacji, więc nieodwracalny próg śmierci się przesunął.
   Na podstawie dostępnych informacji o projekcie ReAnima nie wiadomo, jakie kryteria mają być zastosowane by określić, czy nastąpiła śmierć mózgu. Te kryteria nieco się różnią w zależności od kraju. Dyskusja na ten temat się toczy, np. w tym artykule:
   http://bja.oxfordjournals.org/content/108/suppl_1/i6.full
   Nie będzie to jednak przywracanie do życia z zaświatów po nieodwracalnej śmierci mózgu. Czy za 100 lat będzie to możliwe? To czyste spekulacje, ale może się okazać, że uda się hodować nie tylko serce i wątrobę ale i mózg, wszczepiając całe nowe obszary, które powoli nam wszystko wymienią, albo zamienić biologiczne neurony na jakieś trwalsze nano-bio-technologiczne. Za 100 lat wszystko może być możliwe.

   • Dziękuję za odpowiedź. Dziwi mnie właśnie to dlaczego nieodwracalną śpiączkę uznano jako śmierć mózgu. Ten projekt Reanima to porywanie się na kwestie które są obecnie nie do przeskoczenia.

 2. Robert says:

  Panie Profesorze.
  Pan i większość ludzi nauki twierdzi że umysł i świadomość są wynikiem reakcji elektrochemicznych w mózgu.
  Dlaczego w takim razie do tej pory nie udało się skonstruować maszyny skutecznie umożliwiającej rejestrację (nagrywanie do postaci filmu) naszych marzeń sennych?
  Dlaczego nie można odczytać żadnej informacji o człowieku mając do dyspozycji jedynie jego mózg, nawet ustalić tożsamości, narodowości?

  • wduch says:

   Dlaczego nie widzimy wyraźnie przez ścianę nawet za pomocą kamer w podczerwieni?
   Przez czaszkę też słabo widzimy, więc sygnały są trudne do interpretacji. To tak jakby przez grubą ścianę (czaszkę i struktury pod nią) chcieć obserwować ruch w wielkim kopcu mrówek – mrówek jest tylko milion a neuronów prawie 100 miliardów. To naprawdę techniczne trudne.

   Jeśli są chętni by im w mózg wmontować choćby ze 100.000 elektrod to by się dało naprawdę dużo więcej odczytać, ale mózg im się nieco popsuje … Takie rzeczy jak narodowość widać nie w samej strukturze mózgu ale w jego reakcji na różne symbole, rozumienie języka, itp, a więc w neurodynamice, która na tej strukturze jest oparta. Podobnie jak na tej samej strukturze elektroniki w komputerze możemy mieć dowolne programy tak i z mózgiem, kultura, osobowość, tożsamość, indywidualne reakcje mogą być funkcją bardzo podobnych struktur mózgowych, więc trzeba patrzeć na funkcje a nie samą strukturę.
   Widzimy już naprawdę dużo, łącznie z obrazami i dźwiękami w mózgu.
   Polecam swoje referaty, np. Zajrzyjmy im do wnętrza nr. 75 na liście
   http://www.is.umk.pl/~duch/refpl.html
   Obrazy widziane w snach częściowo też można podglądać w fMRI,
   Neural Decoding of Visual Imagery During Sleep
   http://science.sciencemag.org/content/340/6132/639

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s