Cyfrowa rewolucja i antydemokratyczne ruchy

Prof. Dirk Helbing koordynuje projekt FututICT, jeden z 6, które były kandydatami na projekt FET Flagship. Chociaż nie został on wybrany – tylko Human Brain Project i Grafen dostały szansę na miliard euro każdy – to nadal działa konsorcjum zbudowane do tego projektu.

Wklejam tu link do jego listu – rozesłany do wszystkich zaintersowanych FuturICT – w sprawie rewolucji cyfrowej i demokracji. Nature opublikowało w listopadzie jego artykuł “Society: Build digital democracy”. Jest tu sporo ciekawych uwag wartych przedyskutowania. Zajmowałem się otwartą nauką więc przedstawione w tym liście idee są  mi bliskie. Ten list dotyka bardzo wielu problemów stojących przed światem: Jak cyfrowa rewolucja wpłynie na nasz rozwój?  Jaka jest najlepsza forma organizacji społecznej? Jakie jest nasze rozumienie natury człowieka?

http://futurict.blogspot.com/2015/12/futurict-newsletter-society-is-at.html

 

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Futurologia, Kognitywistyka and tagged , , . Bookmark the permalink.

8 Responses to Cyfrowa rewolucja i antydemokratyczne ruchy

 1. Paweł says:

  odnośnie “otwartej nauki” – co sądzi Pan o Pani neurolog z Kazachstanu – Alexandrze Elbakyan, ktora na swojej stronie publikuje całą masę płatnych opracowań ZA DARMO? Kradzież czy może szczytna idea?

  • wduch says:

   Nic dobrego nie sądzę … oszustów nie brakuje i jak się szuka “Free” to się dostaje “free download”, ale płatne treści.
   Z drugiej strony rozumiem, że nie każdy ma za co żyć …

   • Paweł says:

    Podejrzewam, że profesor jednak nie wie co miałem na myśli – prosiłem o komentarz konkretnie dotyczący https://en.wikipedia.org/wiki/Sci-Hub

   • wduch says:

    Faktycznie nie o tym napisałem. Może to zapoczątkuje większe zmiany w modelu publikowania, ale Elsevier wygrał w sądzie i trudno jest bronić firmy, która rozpowszechnia treści do których nie ma prawa. Wydajemy na wirtualną bibliotekę nauki prawie 200 mln złotych, moglibyśmy zaoszczędzić i przekierować cały ruch na strony Sci-Hub, ale byłoby to nieuczciwe. Z drugiej strony wydawnictwa naukowe za dużo zarabiają na sowich publikacjach, nie wkładając w to wiele pracy, bo redaktorzy zwykle pracują za darmo.
    Rok temu minister nauki Holandii przyjechał do nas i rozmawialiśmy na temat wspólnego nacisku na Elsevier by obniżyć ceny. Jest coraz większy sprzeciw przeciwko obecnemu modelowi, reorganizacja następuje jednak powoli. Byłem za tym, byśmy w Polsce potworzyli nasze własne dziedzinowe megaplatformy publikacyjne, które by np. zastąpiły na początek 120 czasopism historycznych i kilkaset społeczno-politycznych, umożliwiając szeroki dostęp i powoli nabierając renomę. Mam nadzieję, że ta idea się rozwinie.

 2. Tomek says:

  A w czym pan pomógł w ciągu tego roku?….

 3. Kotlet says:

  Znowu aktywny. Nowa wladza wymiotla?

  • wduch says:

   Nowa władza wszystkich wymiotła, ale czy przyszli bardziej kompetentni ludzie?
   Do ministerstwa się nie pchałem, tylko zostałem zaproszony do pomocy, nie było nikogo od nauki ani informatyzacji, a kadencja od początku była do końca 2015. Na 4 lata bym się nie zdecydował, to rujnuje nie tylko życie rodzinne i naukowe, ale i finanse; pod tym względem od kiedy wróciłem z Singapuru było coraz gorzej, za to udało mi się na UMK zbudować całkiem interesujące laboratorium neurokognitywne.

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s