Cudowne uzdrowienia

Mieliśmy już psychicznych chirurgów z Filipin, Kaszpirowskiego i Harrisa a teraz nadchodzi … Jan od Boga.

ARS LIBRA otrzymała oficjalną aprobatę JANA OD BOGA na prowadzenie grup z Polski.

Już od ponad czterdzieści lat Brazylijczycy pielgrzymują do Jana od Boga w nadziei na wyzwolenie od gnębiących ich fizycznych i psychicznych chorób oraz psychologicznych problemów. Jest wiele doniesień o cudach, czego przy milionie odwiedzających należy się spodziewać – w tak dużej grupie zawsze się zdarzą jakieś spontaniczne uzdrowienia. Do Brazylii regularnie lecą też grupy z Polski.

http://natemat.pl/70481,jan-od-boga-polacy-jezdza-do-brazylijczyka-ktory-uzdrawia-wkladajac-do-nosa-nozyczki-i-rozcinajac-skore

Moda na Filipiny się skończyła? Planete + zrobiła o nim film:
http://www.planeteplus.pl/dokument-jan-od-boga-uzdrowiciel_40415

Oczywiście, próbowano badać tkaie przypadki ale organizacje wokół uzdrowicieli nie prowadzą żadnych statystyk, opierają się na anegdotach, jak ktoś umiera to nie wraca by o tym opowiedzieć a jak mu się akurat poprawi to jakiś czas reklamuje póki choroba o sobie nie przypomni. Z chorobami już tak jest, że części się chwilowo poprawia, przynajmniej w subiektywnym odczuciu, na skutek nowych działań, jakie by nie były.

Swego czasu sam robiłem jako doktorant badania z Clive Harrisem, który krążył po Polsce uzdrawiając. Niestety to nie są realne efekty, jak wykazała pewna uczennica ze szkoły średniej w USA: uzdrowiciel wyciągał ręce przez dziury w ścianie a ona rzucała monetą i podstawiała swoją rękę pod jego lewą lub prawą, by uzdrowiciel mógł wyczuć jej biopole.

Niestety w tak prostym obiektywnym teście uzdrowiciele niczego nie wykrywają. Subiektywnie może to jednak działać – więc mamy klasyczny efekt placebo. Kosztowna wyprawa do niesamowitego miejsca w Brazylii musi działać! Żadne obiektywne eksperymenty nie przekonają entuzjastów uzdrawiających energii. Najwidoczniej za mało jest fizyki w szkole bo pojęcie energii jest nadal okropnie nadużywane. To samo widać o maniaków HiFi, jak kupią za parę tysięcy kabel do sieci to mają z tego przyjemność, chociaż nie ma to żadnego wpływu na jakość dźwięku. To ciekawy temat do badań.

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Cudowne uzdrowienia, Paranormalne. Bookmark the permalink.

15 Responses to Cudowne uzdrowienia

 1. kornelia says:

  a słyszeliście o tym ostatnic cudzie: w kostnicy wstała “zmarła” staruszka i poprosiła o herbatę bo zimno? I co sądzicie o takim cudzie, lekarz uznał kobietę za nieżyjącą już a ona powstała. Cuda zdarzają sie !!

  • wduch says:

   Nie cuda tylko błędy lekarskie. Te zdarzają się niestety bardzo często.

   • Kamil says:

    A co pan powie na taki cud? https://www.youtube.com/watch?v=3TL6MGourEU
    45 min śmierci klinicznej i mózg się nawet nie uszkodził? Do tego podobno Jezus mu gen odpowiedzialny za chorobę serca usunął, podobno naukowo zbadane? No więc, nawracamy się? 🙂

   • wduch says:

    Jak się ten człowiek nazywa i gdzie są medyczne raporty z tego cudu? Każdy lekarz mając twarde dane by to natychmiast chciał opublikować w Nature lub innym porządnym piśmie. Nawróconych kaznodziei opowiadających o rzekomych cudach nie brakuje, ale by cokolwiek powiedzieć nie wystarczy świadectwo na youtube. Porwania przez UFO mają równie przekonywujących świadków. U nas ratuje Jezus, a w Indiach Shiva. Krishna lub Ganesha nie takie cuda wyrabiają, sam osobiście widziałem indyjskich bogów robiących cuda (Mama-ji i Satia Sai Babę). To co, nawracamy się na hinduizm czy na kosmitów? W końcu ponad miliard ludzi wierzy w Shivę, a świadectw cudów jest tam bez liku. Nawet w Chinach wiele cudów się zdarza … Ciała liczące 800 lat można zobaczyć przy wejściu do zakazanego miasta w Pekinie. Nawracamy się na wiarę w Nefrytowego Cesarza czy taoizm?

    Daleki jestem do zniechęcania do wiary, w końcu to jest łaska i Bóg nie każdemu jej udziela: Czechom, Skandynawom czy Japończykom tej łaski skąpi, ale żyje im się nie najgorzej. Nie ma sensu dyskutować o wierze w Boga, to sprawa łaski i dyskusja z kimś, kto tej łaski nie ma nie spowoduje, że na niego łaska spłynie. Jest za to sens dyskutować o rzekomych przejawach działania Boga na Ziemi i o rozumieniu różnych ksiąg świętych. Polecam Bhagavat Gitę, trochę mniej krwawych jatek niż w Starym Testamencie, zaleceń ludobójstwa, za to więcej ciekawych rozważań moralnych.

    Do takiego Boga, co ratuje jednego bogatego australijczyka – widać taki miał kaprys – a pozwala umierać milionom dzieci na białaczkę – widać płacz matek Go nie wzrusza – nie mam zaufania. Nie zesłał żadnego objawienia by myć ręce przy odbieraniu porodu i miliony matek zmarły na skutek gorączki porodowej osierocając dzieci. Miliony umierały z powodu infekcji bakteryjnych bo nikt im nie objawił, że wodę trzeba gotować. Naprawdę lista pretensji o niepotrzebne tortury przed śmiercią dzieci, dorosłych i staruszków jest długa i jak pokazują epidemie w rozmodlonych wiekach średnich, gdy nie słyszano nawet o ateistach, nadzieje na boską pomoc są złudne.

 2. Dariusz says:

  Z racji uprawianej profesji nie jest mi obcy temat „cudownych” wyzdrowień.
  W kwestiach dotyczących uzdrawiaczy tudzież leczniczych energii świat jest podzielony. Jedni wierzą w siły nadprzyrodzone, inni nie. Moje poglądy w tej materii od lat są stabilne. Wiara w lecznicze właściwości określonych zabiegów znana jest od zarania dziejów. Już w starożytności zaobserwowano, że pacjenci szybciej odzyskują zdrowie, jeśli ufają swemu lekarzowi. Przychylam się do poglądów, w myśl których efekt placebo można uczynić odpowiedzialnym za poprawę samopoczucia pośród osób korzystających z usług uzdrowicieli. Badania uczonych z University of Michigan wykazały zwiększenie aktywności lewej kory przedczołowej u osób, które spożyły placebo. Kora ta hamowała odczuwanie bólu w podwzgórzu oraz korze czuciowej.
  Jednak nadal nie wiemy jakie konkretnie mechanizmy sprawiają, że „oszukanie” pacjenta przynosi pozytywne i długotrwałe efekty. Bo jeśli zjawisko placebo potrafi trwale wyleczyć, to można mówić o „cudzie”.

  • wduch says:

   Sporo o efekcie placebo wiemy, jednakże to w większości subiektywne efekty, obiektywne zmiany często nie pokazują wcale dzialania:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Placebo

   Wpływ psychiki na stany układu nerwego i sprzężenie z układem immunologicznym bada psycho-neuro-immonologia, rozwija się od ponad 30 lat
   http://en.wikipedia.org/wiki/Psychoneuroimmunology

   To są jednak bardzo skomplikowane zagadnienia i trudno jest otrzymać jednoznaczne wyniki, organizmy i psychikę mamy tak zróżnicowaną, że ustalenie powtarzalnych warunków badania jest prawie niemożliwe.

 3. Melchizedek says:

  Panie profesorze czy Pański wykład “Nadmiar magii, brak rozumu” w ramach Horyzontów Poznania był nagrywany a jeśli tak to czy wideo będzie udostepnione na YouTube lub gdzieś indziej w najbliższym czasie?

  • wduch says:

   To zależy od organizatorów, nie pytali o zgodę przed wykładem więc chyba nie planowali udostępnienia nagrania. Pozostają więc slajdy na dostępne na mojej stronie.
   W Krakowie 28.02.14 na konferencji MUR – Mózg, Umysł, Religia, zrobiono nagranie dźwięku, zachęcałem organizatorów do udostępnienia.

 4. linoskoczek says:

  Mimo podobieństw na poziomie niewiedzy o fizyce rozdzieliłbym kwestie wiary w “cudowne kuracje”, a niedouczonych maniaków HiFi. Myślę, że główną przyczyną dla której ludzie korzystają z takich “terapii” jest to, że nie potrafią się pogodzić z chorobą i ze śmiercią. Nie zdziwiłbym się, gdyby wśród klientów było też sporo ludzi wykształconych, którzy zanim dotknęła choroba ich osobiście, krytycznie traktowała takie praktyki. Czyli, jak trwoga to nawet do (Jana od) Boga.

  • wduch says:

   Na pewno tonący brzytwy się chwyta, od tylu lat ciągle mamy nowych cudotwórców i chętnych do korzystania z ich usług. Przyczyna to jedno a mechanizmy dla których w cuda wierzymy to drugie. Pisałem o braku statystyki i opieraniu się na indywidualnych świadectwach tych, którzy przeżyli chociaż mógł to być wynik czystego przypadku, bo w każdej dużej grupie ciężko chorych zdarzają się spontaniczne uzdrowienia. Medycyna robi postępy i takich niezrozumiałych przypadków jest coraz mniej. Statystki z Lourdes: przez 150 lat ponad 200 mln pielgrzymów, cud średnio 1 na 3 mln, ale od 1978 roku tylko 4 takie przypadki, a liczba zmarłych (nie mówiąc o kalekach) w wypadkach samochodowych po drodze do Lourdes jest pewnie znacznie większa.

   Chodziło mi też o ogólny mechanizm placebo, powodujący realne zmiany w subiektywnym postrzeganiu sowich problemów jak i wrażeń związanych z przyjemnością (HiFi) lub cierpieniem. Mechanizm wydaje się być podobny, chociaż jak się dobrze przyjrzeć szczegóły każdej funkcji mózgu zawsze będą nieco różne.

 5. Xitami says:

  Audiofilami mogą zajmować się tylko psyhologowie, ale, że psychologia też jeszcze nie jest nauką to …

  • wduch says:

   Część psychologii jak najbardziej jest nauką, ale akurat ta część jest u nas dość rzadko spotykana … mamy naprawdę niewiele laboratoriów psychologii eksperymentalnej.

 6. JD says:

  “Jest wiele doniesień o cudach, czego przy milionie odwiedzających należy się spodziewać – w tak dużej grupie zawsze się zdarzą jakieś spontaniczne uzdrowienia.”
  W dużej grupie zdań też zawsze znajdą się jakieś cudaczne.

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s