Hałas i dzieci

W wielu prezentacjach wspominałem, że hałas źle wpływa na rozwój niemowląt, że trudno im od hałasu w tle odróżnić mowę, detekcja fonemów nie jest w związku z tym dostatecznie precyzyjna i może się to przyczynić do zaburzeń słuchu fonematycznego jak i trudności w nauce.

Ostatnie doświadczenia grupy Jaime Grutzendler z Yale University na myszach rozwijających się w umiarkowanym hałasie (40-60 dB) pokazały, że taki stały hałas ponad 10 godzin dziennie prowadzi do zaburzeń rozwoju układu krwionośnego w mózgach myszy w pierwszym miesiącu ich życia (czyli około pierwszego roku dla ludzi). Jeśli z hałasu nie da się wyróżnić wyraźnego sygnału wszystkie neurony pobudzają się w miarę równomiernie i nie powstają silnie zsynchronizowane pobudzenia grup neuronów, które wymagają więcej energii niż inne, co prowadzi do rozwoju specyficznej struktury układu krwionośnego dostarczającego energii.

Chociaż badania prowadzono na myszach neurolodzy poważnie potraktowali te wyniki ostrzegając, że hałas ma duży wpływ na rozwój dzieci i może spowodować liczne problemy zarówno ze słuchem jak i chorobami mózgu.

http://news.yale.edu/2013/12/04/repetitive-sounds-leave-young-brain-starved-blood-vessels

 • Perturbed neural activity disrupts cerebral angiogenesis during a postnatal critical period. C. Whiteus, C. Freitas, J. Grutzendler (Nature. 04 Dec 2013 10.1038/nature12821. )

 

 

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Kognitywistyka and tagged , , , . Bookmark the permalink.

8 Responses to Hałas i dzieci

 1. gall says:

  Dzień dobry, chciałbym Pana Profesora zapytać o zjawisko, w pewnym sensie odwrotne, mianowicie chodzi mi o wpływ procesów psychicznych na zdrowie. W filmie “Siła umysłu – Psychika a zdrowie” http://www.youtube.com/watch?v=4cRTAcmx1UI przytacza się między innymi przypadki ludzi chorych na Parkinsona, którzy wyzdrowieli wierząc w to, że przeprowadzono na nich nowatorski zabieg(w istocie nie przeprowadzono). Przy czym eksperyment zrealizowano zgodnie z metodologią badań medycznych, a zatem jego wyniki wydają się być rzetelne. Czy umysł może wpływać na zdrowie? Ale w jaki sposób, bo przecież sama siła woli nie wystarczy?

 2. Tomek says:

  Dobry wieczór,

  Jestem programistą, pracuję w otoczeniu, w którym dość często bywa na tyle gwarno, że ciężko jest mi się skupić. Parę miesięcy temu odkryłem dość proste (i skuteczne!) remedium na tę bolączkę – mianowicie, puszczam sobie na słuchawkach tzw. “różowy szum” (https://en.wikipedia.org/wiki/Pink_noise). Zastanawia mnie jednak, czy na dłuższą metę nie robię sobie w ten sposób jakiejś krzywdy, właśnie z uwagi na wycięcie dźwięków otoczenia – co prawda nie 100-procentowe, bo mam słuchawki typu “open-air”, no ale jednak. Przytoczone przez Pana badania dotyczą co prawda niemowląt, ale być może jest tu jeszcze coś, z czego nie zdaję sobie sprawy..?

  Pozdrawiam,
  Tomek

  PS: Bardzo ciekawy blog! Trafiłem na niego w sumie przypadkiem, szukając informacji odnośnie uczenia maszynowego (porównanie klasyfikatorów), niemniej jednak czuję, że będę tu regularnie zaglądał.

  • wduch says:

   Nie sądzę, by miało to negatywny wpływ na dorosłego człowieka.

   • Tomek says:

    Korzystając z okazji chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię – jak się Pan zapatruje na rzekomą możliwość stymulowania wybranych funkcji mózgu za pomocą tzw. “binaural beats” (http://en.wikipedia.org/wiki/Binaural_beats)..? Osobiście mam wrażenie, że nawet jeśli coś w tym jest, to bez aparatury do biofeedbacku raczej nie ma sensu bawić się czymś takim.

   • wduch says:

    Też mam takie wrażenie, chociaż jest sporo prac na ten temat, rezultaty są ciekawe.
    Ludzie wpadają w różne transy przy rytmicznej muzyce, a dudnienia obuuszne wywołują dziwne efekty. Planowałem się temu dokładniej przyjrzeć ale jeszcze niestety nie znalazłem czasu, więc nie mam przemyślanej opinii.

 3. Dominik says:

  Hej Włodek,

  Czytałem wywiad z Tobą tutaj:
  http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,396766,interaktywna-zabawka-z-polski-wspomoze-rozwoj-niemowlat.html

  Wspomniałeś tam o kamerze termowizyjnej. Okazuje się, że można to samo osiągnąć za pomocą zwykłej kamery:

  Praca magisterska jak ta lala 🙂 I nawet kod udostępniają.

  Pozdr!

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s