Jak zmienia nas wygrana?

Dostałem od GW takie pytanie: … czy mózg osoby, która np. nagle wygrała 30 mln w Totka funkcjonuje odtąd jakoś inaczej? Czy są jakieś obszar w bogatych mózgach które pobudzane są częściej? Czy taki mózg w życiu osobniczym zmienia się strukturalnie, czy pozwala na to jego plastyczność?

Oczywiście, że mózg osoby, która doznała silnego emocjonalnego przeżycia, takiego jak wielka wygrana, funkcjonuje przez pewien czas inaczej, i może się też trwale zmienić. Aktywność neuronalna rozpływa się w sieci połączeń trochę tak jak woda w dorzeczu wielkiej rzeki: zwykle głębszymi kanałami, ale czasem tworzy nowe połączenia i całe dorzecze może się mocno zmienić. Emocje są jak wielka powóź, która to wszystko zalewa, podmywa, tworzy nowe kanały połączeń, a kiedy fala opadnie krajobraz się zmienia.

Jest to jednak proces bardzo zależny od rodzaju gruntu, stopnia twardości, a w przypadku mózgu neuroplastyczności.

Są tu duże indywidualne różnice, wynikające z predyspozycji genetycznych, gęstości istniejących połączeń, pobudliwości emocjonalnej. Dotyczy to podkorowych obszarów mózgu zaangażowanych w ekspresję emocji i wiąże się z działaniem pnia mózgu, w którym są liczne jądra produkujące dużą ilość neurotransmiterów.

Starsze, stabilne osoby mają tych połączeń mniej i wszystko spływa już ustalonymi, głównymi kanałami, które poradzą sobie z dość dużą falą.

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Kognitywistyka. Bookmark the permalink.

4 Responses to Jak zmienia nas wygrana?

 1. robertcb says:

  Dr Eben Alexander, neurochirurg z Harvardu – zachorował na zapalenie opon mózgowych,
  zapadł w śpiączkę i przeżył śmierć kliniczną.
  W tym czasie doznał przeżyć jakie są znane z relacji innych ludzi którzy ich doświadczyli.
  Po odzyskaniu przytomności i powrocie do zdrowia, doszedł do wniosku że nie da się wyjaśnić tych przeżyć w oparciu o neurofizjologię, anatomię mózgu.
  Żaden model nie wyjaśniał zaskakująco wyrazistych wspomnień jakich doświadczył.

  Polecam film:
  “Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem – Życie po śmierci”

  • wduch says:

   Pisałem już na ten temat kilka razy. To, że ktoś ma bardzo realistyczne halucynacje nie oznacza, że jego przeżycia należy interpretować jako świadectwo rzeczywistego istnienia widzianych przez niego istot. Mieszkańcy Indii widzą w takich sytuacjach Ganeshe, bóstwo z głową słonia, a muzułmanie tańczące hurysy. W notatkach do wykładu wspomniałem o projekcie
   AWARE (AWAreness during REsuscitation), http://horizonresearch.org/main_page.php?cat_id=38

   To projekt koordynowany od 2007 roku na University of Southampton i prowadzony w ponad 25 ośrodkach na świecie; jego celem jest zbadanie wielu aspektów związanych z wspomnieniami z okresu śmierci klinicznej. Osoby wychodzące poza ciało mają rozpoznać różne markery umieszczone w sali operacyjnej BRAIN-1 Study lub obrazki pojawiające się na ekranie monitora widoczne tylko spod sufitu (projekt COOL prowadzony w Montrealu, w czasie operacji serca połączonej z ochłodzeniem organizmu). Po 5 latach nadal nie ma doniesień o pozytywnych wynikach z tych kontrolowanych badań.
   Rónież z projektu COOL nie ma żadnych wyników.

   Filmy i doniesienia gazetowe to nie zweryfikowane fakty. Można znaleźć doniesienia o krasnoludkach, UFO, zdjecia sylwetki Big Foot, Yeti, potwora z Loch Ness, lewitujących ludzi i wielu innych dziwactw, o których napisałem w notatkach:
   http://www.is.umk.pl/~duch/Wyklady/Kog1/03-para.htm#par

   Lata mijają i nic z tego nie wynikło. O książce “życiu po życiu” Raymonda Moody pisałem w Przekroju w 1978 roku, nic się nie zmieniło, nie ma nowych faktów, tylko subiektywne przeżycia, których nigdy nie zweryfikowano. Szkoda czasu by się tym zajmować, w prawdziwej nauce naprawdę dzieje się wiele fascynujących rzeczy.

 2. WN says:

  Zawsze z przyjemnością czytam nowe teksty profesora. Niech profesor częściej na blogu pisze 🙂 Natomiast co do tematu to czy pana zdaniem wygrana w lotto może powodować podobne skutki jak PTSD? Czy są jakieś badania dotyczące tego zagadnienia?

  • wduch says:

   To jednak nie jest porównywalne, zaangażowane są inne struktury mózgu, nie ma ciągłych nawrotów natrętnych myśli czy obrazów, mózg nie zmienia się tak silnie pod wpływem wielkiej wygranej jak zmienia się na skutek stresu, który go niszczy. Trudno jest jednak robić eksperymenty, nie znam prac, ktoe to szczegółowo analizują, ale może nie mialem czasu poszukać -;)

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s