Świadomość zwierząt

7 lipca na zakończenie konferencji poświeconej Francisowi Crickowi (współodkrywcy struktury DNA, który w ostatnich latach swojego długiego życia zajmował się głównie świadomością) w Cambridge, UK, ogłoszono deklarację na temat “Świadomości zwierząt”. Powołując się na różne badania naukowe deklaracja stwierdza, że liczne gatunki zwierząt, ssaki, ptaki, jak i ośmiornice, musimy uznać za świadome. Pełny tekst deklaracji i liczne wideo można znaleźć pod adresem:
http://fcmconference.org

Jest to wynik projektu poszukiwania neuronalnych korelatów świadomości, rozpoczętego przez Francisa Crica i Christopha Kocha. Z 10 lat temu, kiedy ten projekt się zaczynał, Koch był na konferencji “Fechner’s Days” i miałem okazję z nim o tym podyskutować. Mój główny zarzut był taki: w mózgu wszystkie obszary są ze sobą silnie powiązane, nie należy się więc spodziewać, że jakieś części mózgu będą mało aktywne w czasie świadomej analizy wrażeń. Neuronalne korelaty mogą więc w końcu rozciągnąć się na większość procesów. Tak też jest w istocie, liczne badania osób z poważnymi uszkodzeniami kory pokazały, że takie osoby są również świadome, a nawet samoświadome. U licznych ssaków, ale również ptaków, zauważono podobne procesy jak w mózgach ludzkich, a ich zakłócenie powodowało podobne skutki. Papugi, sroki, krukowate wykazały zdumiewająco podobne zachowania do ludzkich w licznych eksperymentach, również ośmiornice, pomimo całkiem różnej struktury mózgu od ssaków, wykazują liczne podobieństwa zachowań jak i procesów, które można uznać za doświadczanie emocji. Kora mózgu taka jak u ludzi nie jest do tego konieczna.

Oczywiście nie spodziewam się, by spożycie “mięska” spadło z tego powodu (ciepłokrwistych zwierząt nie jadam od 40 lat, ale ośmiornice jadałem, teraz chyba przestanę). Odczuwające istoty to nie tylko ludzie, w rzeczywistości niektóre zwierzęta przeżywają emocje silniej niż my.

Advertisements

About wduch

Google: W. Duch
This entry was posted in Świadomość and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Świadomość zwierząt

  1. wduch says:

    Wtedy głownie dyskutowano rolę pierwotnej kory wzrokowej V1 i były rozbieżne wyniki, niektórzy byli przkonani, że wrażenia wzrokowe powstają bez aktywacji V1 i robiono różne eksperymenty by to potweirdzić. Główna tez była wiec taka, że może V1 nie należy zalicać do tych obszarów, które są koniecnze do świadomych wrażeń. Teraz raczej panuje pogląd, że to reakcja całego systemu, nawet jesli jest w znacznym stopniu uszkodzony, a wiec nie da się odseparować części niepotrzebnych do świadomości. NCC przyczyniło się jednak do rozwoju neurofenomenologii, czyli prób korelacji stanów mózgu z wewnętrznei odczuwanymi i przeżywanymi stanami psychologicznymi.

  2. Czytam właśnie “A framework for consciousness” Cricka i Kocha (http://www.klab.caltech.edu/Papers/438.pdf), jestem ciekawy jaką miał odpowiedź na Pański zarzut wobec ich teorii neuronalnych korelatów świadomości (NCC).

Zostaw odpowiedź

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s